Jak właściwie dobrać folię i zabezpieczyć silos z sianokiszonką?

Najlepsza folia do przygotowania sianokiszonki

Przygotowanie wysokiej jakości sianokiszonki o odpowiednich wartościach odżywczych wymaga wyeliminowania dostępu powietrza do zakiszanej masy roślinnej. Aby zapewnić prawidłowe warunki do przebiegu procesu fermentacji konieczne jest – obok ugniecenia bądź sprasowania masy – jej szczelne przykrycie. Podczas zakiszania roślin w silosach przejazdowych czy na pryzmach należy pamiętać, że nie mniej ważna co jakość samej folii jest technika jej ułożenia. Dopiero przeprowadzony w prawidłowy sposób dobór i wykorzystanie folii przełożą się na jakość wyprodukowanej paszy oraz ograniczą do minimum straty składników pokarmowych.

Jak właściwie dobrać folię i zabezpieczyć silos z sianokiszonką?
  • Zaleca się, aby folię ułożyć także na ścianach silosu (niektórzy proponują nawet na podłożu), co uniemożliwi penetrację powietrza do kiszonki w partiach przyściennych. Chroni to też kiszonkę przed spływającą po ścianach wodą opadową. Do tego wystarczy cienka, przezroczysta folia o grubości 40 µm.

  • W tworzeniu silosów i pryzm polecamy stosowanie dwóch warstw folii.

  • Na wierzch dobrze ubitej masy roślinnej warto rozłożyć pierwszą warstwę cienkiej, przezroczystej folii (40 µm). Cienka folia lepiej przylega do zakiszanej masy i zapobiega tworzeniu się poduszek powietrznych pomiędzy kiszonką a folią. Dodatkowo, dzięki naturalnej wilgotności zakiszanej masy, cienka folia przezroczysta podlega przyciąganiu (adhezji) do kiszonki (jest przez nią niejako „zasysana”). Powietrze jest więc wyciągane z wszelkich zagłębień ubitej masy roślinnej, a proces fermentacji beztlenowej może przebiegać bez zakłóceń. Jeśli w trakcie magazynowania paszy górna warstwa folii zostanie uszkodzona, to spodnia warstwa cienkiej folii przezroczystej będzie cały czas chroniła kiszonkę.

  • Następnie rozkładamy właściwą folię silosową (o grubości 150 µm). Grubość folii jest tu ważna, gdyż cieńsze folie mogą przepuszczać zbyt dużą ilość gazów, co w konsekwencji doprowadzi do przegrzania i zepsucia kiszonki. Warto też zadbać o odpowiednią odporność na promieniowanie UV naszej folii.

  • Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest też okrycie silosu warstwą siatki ochronnej. Zapobiega to powstawaniu uszkodzeń przez ptaki i inne zwierzęta.

  • Aby uniemożliwić podwiewanie przez wiatr lub zsuwanie się siatek ochronnych z silosu polecamy zastosowanie specjalnych worków, które po napełnieniu ich żwirem, kamykami lub piaskiem dociążają siatki i nie pozwalają na ich zsuwanie się.

  • Odpowiednio dobrana folia + prawidłowe jej ułożenie + siatki ochronne + worki na piasek zapewniają pełną, kompleksową ochronę kiszonki i innych płodów rolnych.

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania odnośnie wyboru odpowiedniej folii zapraszamy do kontaktu.

 

Galeria

Galeria zdjęć 1
Galeria zdjęć 2
Galeria zdjęć 3
Galeria zdjęć 4
Galeria zdjęć 5

Skontaktuj się z nami

Budowa wizerunku w sieci: widoczni
Widoczni

Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Przeczytaj więcej o ochronie Twoich danych. Więcej